Yerləşdirilib: 09.03.12 | Baxılıb: 2398
26 fevral 2009-cu il Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi İctimai Birliyinin (ATXƏM) İdarə Heyəti, katibliyinin işçiləıri və çoxsaylı üzvləri, həmçinin AR Prezident Aparatının siyasi-ictimai şöbəsinin sektor müdiri Q.Əliyev Xətai rayonunda yerləşən “Ana harayı” Xocalı soyqırım abidə kompleksini ziyarət etdilər.
ATXƏM adından Xocalıda şəhid olmuş soydaşlarımızin əziz xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq əklil qoyuldu və onların xatirəsi sükutla yad edildi. Natiqlər bildirdilər ki, Xocalıda baş vermiş qətliyam, təkcə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırım deyil, həmçinin bütün Türk dünyasına, millətinə, insanlığa qarşı törədilmiş bir cinyətdir. XXI əsrdə dünyanın gözü qarşısında bütöv bir şəhərin yer üzündən silinməsi və indiyə qədər bu qətliyam öz hüqusi-siyasi qiymətini almaması bizim vicdanımızı sızladır.
Ona görə də biz bir millət olaraq böyük Türk dünyasının bir parçasıyıq və bu işdə bütün Türk dünyası oz köməyini əsirgəməməlidir, böyük əzmlə mübarizə aparmalıdır.