“Gülüstan” sarayında rəsmi qəbul təşkil etmişdir. Səfir Serik Primbetov
ötən müddətdə ölkəsinin keçdiyi inkişaf yolundan danışaraq bildirmişdir
ki, hazırda Qazaxıstan dünya birliyində layiqli yer tutur, Qazaxıstan
dinamik inkişaf edən beş ölkədən biridir.
ATXƏM Avropa Parlamentində “Avropa İttifaqı-Azərbaycan münanisbətləri: geosiyasi perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirdi - 27.05.2011
Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi (ATXƏM) və Belçika-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı, Avropa Birliyi nəzdində “Glogal Commication”un təşkilatı dəstəyi ilə və Avropa Parlamentinin nüfuzlu deputatlarından olan Böyük Britaniyalı Qraham Vatsonun rəhbərliyi ilə may ayının 25-də Avropa Parlamentində “Avropa İttifaqı-Azərbaycan münasibətləri: geosiyasi perspektivlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Tədbirdə Avropa Parlamentinin üzvləri - Qraham Vatson (İngiltərə), İnese Vaidere (Litva), İsmayıl Ertuğ (Almaniya), Evgeni Krılov (Bolqarstan) və katibliyin rəsmiləri, Brüsseldəki diplomatik korpusun təmsilçiləri, yerli ictimaiyyət və KİV nümayəndələri qatılmışlar.
ATXƏM martın 31-də Quba soyqırım məzarlığında anım mərasimi keçirdi - 08.04.2010
Mart ayının 31-i «Azərbaycanlıların soyqırımı günü» kimi qeyd olunur. Tarixi facilərimizi ictimai diqqətdə saxlamaq və dünya ictimayyətinə çatdırmaq üçün var gücünü səfərbər etmiş Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi də (ATXƏM) 1918 il faciələrinin 82-ci ildönümü münasibətilə Qubada rayon İcra Hakimiyyətiylə birgə tədbir keçirdi.
“20 yanvar – 20 il” (19.01.2010)
Yanvarın 19-da “Qafqaz Point” otelinin konfrans zalında Milli QHT Forumu və “Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi” (ATXƏM) İctimai Birliyi “20 yanvar – 20 il” mövzusunda Dəyirmi Masa keçirdi.
Qafqaz İslam Ordusu - 93 (15.09.2011)
Sentyabrın 14-də Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi (ATXƏM) Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusunun Bakını erməni-bolşevik birləşmələrindən azad etməsinin 93-cı ildönümü